Novinky
leden 2022

Od posledního sčítání z května 2020 nám přibylo dalších 584 opaskových přezek. K 1.1.2022 jich tedy máme na této website již 2.247 kusů. 

viac
duben 2021

Neustále rozšiřujeme naší galerii přezek o další přírustky, nově byla např. přidána složka "Koloniální a expediční jednotky" (Německo-Námořnictvo). 

viac

Armáda - důstojnictvo

Úvod ČSRArmáda - důstojnictvo

Československá armáda 1918 - 1939

Opaskové přezky pro generály a důstojníky


Do roku 1930 přezka zlatá a státní znak stříbrný.

Přezka pro rotmistry byla mořená do šeda a znak stříbrného provedení. 


Materiál: Tombak se zlacením či stříbřením

Konstrukce: dvoudílná, korpus a motiv přezky spojen na čtyři packy. Značení: výrobce Jan Zineder, Vrkoslavice,   ZÁK. CHRÁN. 

Přezka s motivem malého státního znaku

17

 

177

 

Stejný výrobce, emblém se znakem stříbřen nátěrem, jiné provedené značení

1

 

2

 

Materiál: Mosaz a malý státní znak je stříbřen nátěrem
1

 

Tombakový korpus a mosazný malý znak
1

 

V detailu s opaskem pro vrchní strážmistry.

1

 

V detailu s vycházkovým opaskem pro strážmistry. 

1 

 

Profesionální a vysoce kvalitní zpracování řadí tento typ opaskové spony k nejpohlednějším. 
1

Poznámka:

Úpravy vycházkového stejnokroje vojenských gážistů.

Pro voj. gážisty se zavádí vycházkový  pás, který je zhotoven ze stuhy 5 cm široké a spíná se kovovým hákem na sponu.  Stuha pro generály je ze zlatého, pro důstojníky ze stříbrného a pro rotmistry z tmavohnědého tkaniva. Do stuhy jsou vetkány tři řady pruhů, skládajících se z červeno-modro-bílých nitek, které jsou střídavě vedle sebe. Pás je podšit bílou látkou nebo bílou koží. Spona je lisována z tombakového plechu, znak je postříbřený, ostatek spony u pásu pro generály a důstojníky je pozlacený, pro rot-mistry hnědě mořený. Listová ozdoba spony  je prolamovaná, malý státní znak je plný. Spona je podložena stuhou.  Vycházkový pás nosí se jen na vycházkové blůze, na plášti nikoliv.                                                                         Služební předpis pro ČS Brannou moc ze dne 27.11.1920

  

 

Opaskové přezky pro důstojníky

Materiál: Mosaz

Konstrukce: jednodílná - zapínací, zde bez protikusu. Značení: výrobce Jan Zineder, Vrkoslavice  

Přezka s motivem velkého státního znaku

1

 

1

 

Materiál: Tombak se zlacením

Značení: našitý štítek dodavatele opasku Vojenská výzbroj Fr. Voznica, Olomouc

Přezka s motivem malého státního znaku

2386

 

2388

 

Materiál: Mosaz

Varianty opasku - s koženou podšívkou a bez podšívky

18

 

19

Poznámka:

Vycházkový pás je ze 4·2 cm široké stuhy a je spjat sponou. Na levé straně pásu je polokroužek pro závěsný řemínek, který je asi 45 cm dlouhý. Stuha u vycházkového pásu je pro generály ze zlatého tkaniva, pro důstojníky a rotmistry z hedvábného tkaniva, barvy khaki. Do stuhy je vetkáno pět pruhů, z nichž tři prostřední jsou sloupkovité široké, okrajové proužky jsou úzké, hladké.Pruhy jsou u pásu pro generály barvy khaki (hedvábné), pro ostatní důstojníky zlaté, pro rotmistry stříbrné. Spona je ražena z tombakového, asi 2 mm tlustého plechu a je pro důstojníky pozlacená, pro rotmistry postříbřená; je bez lesku, na způsob starého zlata nebo stříbra. Spona se zapíná na hák, přiletovaný pod odznakem. Po obou stranách spony je na pásu po jedné kovové průvlečce z téhož materiálu jako spona.                  Věcný věstník MNO 1930

 

 

Materiál: Mosaz

Značení: F. K. a. sp. 

44

 

Materiál: Mosaz

Výrobce: NA(?) zatím neidentifikován

1

 

2

 

Materiál: Mosaz

Varianty provedení přezky pro praváky a leváky

11

 

Porovnání provedení motivu od různých výrobců
1

 

Výřez z reprintu dobového prodejního katalogu firmy Karnet & Kyselý Umělecké rytectí, Praha - Žižkov (rok 1938)

2

Poznámka:

Základní roční plat zřízence finanční stráže se v roce 1930 pohyboval v rozmezí 6 300 korun až 14 400 korun. K tomu navíc náleželo tzv. činovné. Jeho výše byla stanovena v rozmezí 1 656 korun ročně v malých obcích až po 3 000 korun v Praze, Brně a Bratislavě. Pokud měl děti, pobíral navíc výchovné. Dále měl nárok na tzv. strážní přídavek a hraniční strážní přídavek, což odviselo od místa zařazení. Jejich výše činila dohromady za rok 300 až 4 200 korun. Mnohem lépe finančně ohodnoceni byli v té době úředníci. Roční plat úředníka finanční stráže činil dle stupně zařazení 9 000 až 39 000 korun. Do vyššího stupně byl úředník zařazen vždy po 3 letech služby. Po 12 letech služby tak pobíral minimálně 30 000 korun za rok. K tomu dále náleželo činovné ve výši 2 100 až 4 200 korun, a to opět dle místa působnosti. Dále úředník dle předešlého textu pobíral výchovné. Jeho roční výše však již činila 1 800 korun za jedno nezaopatřené dítě a 3 000 korun za více nezaopatřených dětí.

Nejvyšší dělnické platy vykazoval chemický a těžařský průmysl. Platy tam činily až 950 korun za měsíc, 11 400 korun za rok. (zdroj: http://www.mesec.cz/clanky/mzdy-a-ceny-vcera-a-dnes/)